ODA BAŞKANIMIZIN KONUŞMA METNİ

Sn. Bakanım
Sn. Valim
Sn. Milletvekillerim, Değerli Misafirler

Öncellikle bu mütevazi mekanımıza hoş geldiniz diyerek sizleri saygıyla selamlıyorum.

Nerdeyse her ay Urfa'ya gelerek Urfa'nın sorunlarının çözümü için birkaç gününü Urfa'da geçiren Sn. Bakanımıza verdiği ve vereceği katkılardan dolayı özellikle teşekkür etmek istiyorum.

Malum olduğu üzere dünyada, özellikle de ülkemizde çok hızlı gelişmeler yaşanmaktadır.Birçok alanda yenilikler olduğu gibi Sağlıkta da çok hızlı gelişmeler hatta devrim niteliğinde büyük gelişmeler olmaktadır.Halkımızın en çok ilgisini çeken ve takdir ettiği eminim ki sağlıkta yaşanan yeniliklerdir.''Bir kavmin,bir milletin seyyidi,efendisi onlara hizmet edenlerdir.'' felsefesine sahip olarak bu hizmetlere imza atan bütün büyüklerimize,idarecilerimize ve tüm katkı verenlere müteşekkiriz ve takdir ediyoruz.

Biz eczacılarda şükürler olsun sağlıkta dönüşüm programında üstümüze düşeni fazlasıyla yapmaya çalıştık.

Halkımızın hizmete,özellikle sağlık hizmetine susamışlığı tabiî ki sağlık ve ilaç faturalarının şişmesine sebep oldu.6 yıl önce yılda 2 defa doktara giden insanımız yılda 8 defa gitmeye başladı.Bunun neticesinde haklı olarak tasarruf tedbirleri düşünüldü ve belli bir noktaya kadar da buna hak verebiliyoruz.2000 yılında yaklaşık 5 Milyar $ olan ilaç harcamasının 10 Milyon Yeşilkartlı 40 Milyon SSK'lının sisteme girmesiyle yaklaşık 2011 yılında 9-10 Milyar $'a çıkması aslında yadırganmayacak bir tablodur.

Fakat uygulamaya giren tasarruf tedbirleri önce sacımızı,sakalımızı keserken artık kolumuzu bacağımızı kesmeye başladı.Emin olunuz ki eczanelerin %75'i çok ciddi sıkıntıda ve hayat memat mücadelesi veriyor.

Eczacı karlılığını artıran yeni düzenlemeler olmazsa hakikaten eczanelerin geleceği hiçte içaçıcı görünmüyor.

Son fiyat indirimi ve kamu iskontolarından sonra ilaç şirketleri bize verdikleri artı iskontoları da kestikleri gibi yaklaşık 190 ilacın iskontosu düzelmediğinden hala pahalı alıp ucuz satıyoruz.

Sayın Bakanımızdan kamu kurum iskontosunun üzerimizden kalkmasını ve muayane ücreti tahsilatçılığından bizi kurtarmasını istiyoruz. Bizler bedeli ödenmeyen hizmetlere ve zararlara ne zamana kadar katlanacağız bilemiyorum.

Sn.Bakanımızdan mesleğimizin ekonomik iyileştirmelerine katkı vermesini özellikle TEB'in istediği kutu başı 75 krş talebi gibi bizi rahatlatacak projelere destek vermesini istirham ediyoruz.

Konuşma fırsatı verdiğiniz ve dinlediğiniz için başta Sn.Bakanım olmak üzere bütün misafirlerimize teşekkür ediyor ve saygıyla selamlıyorum.

Ecz.Nejdet BAYIK
BAŞKAN