İTİRAZ KOMİSYONU DUYURUSU

 1) İade edilen reçetelerin düzeltmeleri iade etme süresi içerisinde muhakkak yapılmalıdır. Süresi geçen iadenin tekrar iadesi olmadığı için kesinti yapılır.

2) Majistral formülasyonlarda madde miktarlarına ve sisteme girişlere dikkat edilmelidir. 10 günlük tedavi süresi için madde miktarları ve kutu sayıları aynı oranda azaltılırken gerekli reçete arkası bilgiler ihmal edilmemelidir.

Örneğin; Ürederm lipo losyon 2 kutu- Momecon losyon 1 kutu- Menthol 4 gr şeklindeki majistrali aynı oranda azaltırken Momecon losyonyarım kutuya düşmüşse sisteme yarım kutu girilemeyeceğinden, reçete arkasına yarım kutu Momecon losyon kullanıldığı belirtilip kaşe ve imza eklenmelidir.

3) 20.00 koduyla çıkan raporlarda endikasyon uyumu (propektüs endikasyonu) mutlaka değerlendirilmelidir.

Örneğin; 20.00 koduyla çıkan Clexane enj. için Z33 Gebelik tanısı kabul edilmemektedir.

4) Bir hastanın oral beslenme solüsyonu içeren birden fazla raporu mevcut ise raporlar kendi içerisinde değerlendirilmemektedir. Günlük kalori ihtiyacı kısmına dikkat edilmelidir.

Örneğin; Hastanın Similac High mama raporu mevcut günde 2*1 ve günlük kalori ihtiyacı 600 kkal. Aynı hastanın Fortini Multi Fibre mama raporu da mevcut günde 2*1 ve günlük kalori ihtiyacı 600 kkal. Bu hastaya iki ayrı beslenme solüsyonu verilemez. Hastanın Günlük kalori ihtiyacı 600+600=1200 kkal olarak değerlendirilemez. 600 kkal’lik ürün verilebilir.

Bu sebeple eczaneye gelen oral beslenme raporu için hastaların ilaç geçmişine bakılmadan reçete karşılanmamalıdır.

5) Şeker ölçüm çubukları, cihazları ve iğne uçlarında isim, barkod ve varsa karekodlarının tümünün reçete ekinde gönderilmesine dikkat edilmelidir.