BAYRAMA GİRERKEN SURİYELİLERE İLAÇ PROTOKOLÜ

  

            Değerli Meslektaşlarım ,

           

           Yaklaşık iki hafta önce Valiliğin düzenlediği sahur proğramında il sorunları görüşülüyordu. Gece 01:00’den saat 04,:00’e kadar süren proğramda birçok sorunları ve beklentileri olan biz eczacılar adına başlıca iki konuyu gündeme taşımaya çalıştım.

           

           Birincisi Başbakanlığın genelgesi olduğu halde koordinatör valilik ile TEB arasında süren ve bir türlü  gerçekleşmeyen Suriyelilere ilaç verme protokolü.

           

          İkincisi ise ASM’lerin işleyişi ile ilgili.

            Toplantıda  TBMM Sağlık Komisyonu üyesi sn.Mahmut KAÇAR’ın bulunması gündeme getireceğimiz konuların takibi yönünden önemliydi. Beklediğimde oldu. Sayın Kaçar notlarını aldı ve birkaç telefon görüşmesi ve bilgilendirmelerin neticesinde on gün içerisinde Suriyelilere ilaç verme  protokolünü hazırladık ve imzaladık.

            Böylece hem ilaç alamayan Suriyelilerin mağduriyeti giderilmeye çalışılacak hem de özellikle her geçen gün eriyen eczanelerimize bir katkı sağlayacak bu sözleşmeyi imzalamak nasip oldu.

            Başta sayın vekilimiz ve sayın valiye olmak üzere ilgili vali muavini Aylin hanıma, İl Afet Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğüne teşekkür ediyorum.

            İkinci konu ise istediğimiz verimi alamadığımız ASM’lerle ilgili görüşlerimizdi. Urfa dışında bir çok yerde pek de rahatsızlığını duymadığımız sistem nasıl oluyorsa Urfa da ekseriyetin rahatsızlığına sebep olmaktadır. Özellikle ASM’lere göre eczanelerini konuşlandıran eczanelerimizin %70-80’i , merkez ve ilçelerde gerekli hastanın çekilemediği ve tutulamadığı ve bakılmayan hastaların gittikleri tıp merkezleri ve hastanelerce devlete ciddi faturalara sebep olduğu bize gelen bilgiler arasında ve bunu da toplantıda çok net ifade ettim. Bundan birkaç ay önce bu konuyla ilgili Başbakanımızdan, Sağlık Bakanına kadar birçok yetkiliye bu konuyla ilgili yazı yazdığımı da söyledim.  Konuyu hak namına yanlış anlamalardan uzak objektif bir şekilde anlatmaya çalıştım.

            Sayın vekil Mahmut KAÇAR’da üç hasta ile yüz hastaya bakan hekimin bir tutulamayacağını, bu konuyla ilgili düzenleme üzerinde çalışıldığı ve bir şeyler yapılacağını söylemesi doğrusu beni ümitlendirdi. Belki bu sayede ortalama ayda

20’ yi bulan  eczane nakilleri biraz azalır diye düşünüyorum.

            Bütün eczacılarımızın beklediği yeni bir SGK sözleşmesi ve eczacı karlılığı, reçete başı bedelle ilgili sayın bakanımızla bayramda Urfa da görüşmeye çalışacağız.

            Tabi biliyoruz ki sorunlar bir günde oluşmadığından bir günde de çözülmeyecektir. Bize düşen en iyisini yapmaya çalışmak ve gayret etmektir.

            Ramazan bayramının tüm meslektaşlarımıza ve milletimize hayırlar getirmesini temenni ediyor ve mutluluklar diliyorum.

 

            İYİ BAYRAMLAR…

 

 

                                                                                  27.Bölge Şanlıurfa Eczacı Odası

                                                                                                       Başkan

                                                                                             Ecz.Nejdet BAYIK